ΔΙΑΛΕΞΗ: ΓΟΝΕΙΣ ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ

Μεγάλη επιτυχία σημείωσε η ανοικτή διάλεξη με θέμα «Γονείς, οι πρώτοι παιδαγωγοί» που διοργάνωσε το Δημοτικό Σχολείο Αλαμινού το Σάββατο, 19 Νοεμβρίου και ώρα 18:30 στην κλειστή αίθουσα του Κοινοτικού Συμβουλίου Αλαμινού.

Ο Κωνσταντίνος Κυριακίδης δάσκαλος στο Δημοτικό Σχολείο Αλαμινού ανέπτυξε το θέμα της καλλιέργειας αυτοπεποίθησης, ενώ ο Αντώνης Ζαρίντας, επίσης δάσκαλος στο Δημοτικό Αλαμινού, επιχειρηματολόγησε υπέρ της θετικής ενίσχυσης αντί της τιμωριτικής στάσης.

Ο Μάριος Νικολάου, Διευθυντής του Συνδέσμου Πρόληψης και Αντιμετώπισης της Βίας στην Οικογένεια, στην κυριότερη ομιλία της εκδήλωσης, παρουσίασε το έργο του ΣΠΑΒΟ και πρότεινε διάφορους τρόπους θετικής οικογενειακής επικοινωνίας.

Στο τέλος των ομιλιών αναπτύχθηκε γόνιμος διάλογος για θέματα γονεϊκότητας και διαπαιδαγώγησης.

Σημειώνεται, επίσης, ότι παιδιά και δάσκαλοι του σχολείου παρέδωσαν στον Διευθυντή του ΣΠΑΒΟ ένα πακέτο αγάπης με παραμύθια και παιχνίδια που μάζεψαν συμβάλλοντας με αυτόν τον τρόπο στην ενίσχυση του καταφυγίου προσωρινής διαμονής οικογενειών που δέχονται βία.